Echipe Noutăți

Cu șase jucători de la Academia Hagi, România U17 s-a calificat la Turul de Elită !

31 octombrie 2019, 07:47

În intervalul 24-30 octombrie au avut loc, în România (la Buftea și Mogoșoaia), întrecerile Grupei 10 de calificare la Turul de Elită al Campionatului European U17 (jucători născuți după 1 ianuarie 2003).

Printre jucătorii convocați de selecționerul Adrian Văsâi s-au numărat și șase jucători ai Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi: Gabriel Dănuleasa, Dan Sîrbu, Bogdan Lazăr, Roberto Mălăele, Ștefan Bodișteanu și Luca Andronache.

România U17 a încheiat Grupa pe locul al treilea și a obținut calificarea la Turul de Elită. Bilanțul "tricolorilor" a fost de două victorii și o înfrângere: 0-1 cu Elveția, 1-0 cu Rusia și 6-0 cu San Marino. În ultimul meci, care a decis calificarea echipei noastre, jucătorii Academiei Hagi au marcat cinci din cele șase goluri ale României U17: Roberto Mălăele (FOTO) 2, Ștefan Bodișteanu, Bogdan Lazăr și Luca Andronache.

Clasament final Grupa 10: 1.Elveția 6p, 2.Rusia 6p, 3.România 6p, 4.San Marino 0p.

Evoluția jucătorilor Academiei Hagi în partida România U17 - Elveția U17 0-1 (24 octombrie 2019):

Gabriel Dănuleasa - fundaș central, a fost titular și a jucat tot meciul;

Dan Sîrbu - fundaș central, a fost titular și a jucat tot meciul;

Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a fost titular și a jucat tot meciul;

Roberto Mălăele - mijlocaș, a intrat pe teren în min.80;

Ștefan Bodișteanu - mijlocaș ofensiv, a fost titular și a jucat până în min.80;

Luca Andronache - atacant, a fost titular și a jucat tot meciul.

Evoluția jucătorilor Academiei Hagi în partida România U17 - Rusia U17 1-0 (27 octombrie 2019):

Roberto Mălăele - mijlocaș, a rămas pe banca de rezerve;

Ștefan Bodișteanu - mijlocaș ofensiv, a fost titular și a jucat până în min.90+3;

Evoluția jucătorilor Academiei Hagi în partida România U17 - San Marino U17 6-0 (30 octombrie 2019):

Gabriel Dănuleasa - fundaș central, nu a jucat, fiind suspendat;

Dan Sîrbu - fundaș central, a fost titular și a jucat până în minutul 59;

Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a fost titular, a înscris în minutul 25 (2-0) și a jucat până la pauză;

Roberto Mălăele - mijlocaș, a fost titular, a marcat o "dublă" în minutele 31 și 45+1 (4-0 și 5-0) și a jucat tot meciul;

Ștefan Bodișteanu - mijlocaș ofensiv, a fost titular, a deschis scorul în minutul 19 (1-0) și a jucat tot meciul;

Luca Andronache - atacant, a fost titular, a marcat în min.30 (3-0) și a jucat tot meciul.