Echipe Noutăți

Farul U15 va juca pentru aurul național: 3-1 în semifinala cu Universitatea Craiova U15!

24 mai 2022, 13:59

Marți s-au disputat, la Craiova, semifinalele Ligii Elitelor U15.

Farul Constanța U15, echipă pregătită de Liviu Ștefan, a evoluat împotriva gazdelor de la Universitatea Craiova U15.

Partida s-a încheiat cu succesul constănțenilor, scor 3-1. Farul a deschis scorul prin Somandru (min.13, finalizare din careu), însă gazdele au egalat prin Teodor Luță înaintea pauzei (min.32, reluare din careul mic după un corner). În repriza secundă Dan Nechifor i-a readus pe constănțeni în avantaj (min.57, șut de senzație de la 30m), iar Mateo Manea (min.70) a închis definitiv conturile în prelungirile jocului pe contraatac.

În cealaltă semifinală FCSB U15 - Atletico Arad U15 0-0, 5-3 d.11m.

Astfel, Farul U15 va întâlni pe FCSB U15 în meciul pentru aurul național (miercuri - 25 mai, ora 12.00), în timp ce Universitatea Craiova U15 și Atletico Arad U15 se vor întâlni în finala mică (miercuri - 25 mai, ora 10.00).

Farul Constanța U15 - Universitatea Craiova U15 3-1 (1-1)

Au marcat: Eric Somandru 13, Dan Nechifor 57, Mateo Manea 70+1 / Teodor Luță 32.

Au evoluat pentru Farul U15 (antrenor Liviu Ștefan): Maer - Munteanu, Podoleanu, Dumitra, Rîpeanu - Sima (65 Popeșteanu), Marchidan, Nechifor (70+1 Pătru) - Doicaru (68 Manea), Somandru (65 Vladu), Berchez (36 Avrămescu). Rezerve neutilizate: Cadar - Căldăraru, Tameș, Birbic.