Echipe Noutăți

FC Viitorul U13 s-a calificat la turneul semifinal !

10 iunie 2018, 09:46
Duminică s-au încheiat, la Tulcea, întrecerile turneului zonal de Juniori U13 (jucători născuți după 1 ianuarie 2005). După 5-0 cu Șoimii Dunăreni Galați și 10-0 cu Luceafărul Brăila, FC Viitorul U13 a susținut finala competiției contra formației Prosport Focșani (câștigătoarea Grupei B). Partida a fost la discreția echipei pregătite de Ștefan Sandu (antrenor) și Mihai Stere (director coordonator), care s-a impus cu 12-1 (4-1). Golurile constănțenilor au fost marcate de Adrian Caragea 4, Vlad Sandu 3, Adrian Mazilu 3, Bogdan Chiper și Enes Sali. Pentru Prosport Focșani a înscris Eduard Pană. În urma acestui rezultat FC Viitorul U13 a câștigat turneul zonal și a obținut calificarea la turneul semifinal.
După încheierea finalei a avut loc festivitatea de premiere, în cadrul căreia jucătorii constănțeni au primit două premii speciale: Adrian Caragea a primit trofeul pentru "Jucătorul finalei", iar Enes Sali a fost recompensat drept "Cel mai tehnic jucător al competiției".

Rezultatele turneului zonal, de la Tulcea, al Juniorilor U13:

Joi, 7 iunie 2018:
ora 17.30 Șoimii Dunăreni Galați - FC Viitorul 0-5 (Grupa A)
ora 19.00 Victoria Delta Tulcea - FC Voluntari 0-2 (Grupa B)

Vineri, 8 iunie 2018:
ora 17.30 FC Viitorul - Luceafărul Brăila 10-0 (Grupa A)
ora 19.00 FC Voluntari - Prosport Focșani 0-3 (Grupa B)

Sâmbătă, 9 iunie 2018:
ora 9.00 Luceafărul Brăila - Șoimii Dunăreni Galați 0-1 (Grupa A)
ora 10.30 Prosport Focșani - Victoria Delta Tulcea 2-2 (Grupa B)

Clasament final Grupa A: 1.FC Viitorul 6p, 2.Șoimii Dunăreni Galați 3p, 3.Luceafărul Brăila 0p.
Clasament final Grupa B: 1.Prosport Focșani 4p, 2.FC Voluntari 3p, 3.Victoria Delta Tulcea 1p.

Duminică, 10 iunie 2018:
ora 9.30 - FINALA: FC Viitorul - Prosport Focșani 12-1

FC Viitorul U13 s-a calificat la turneul semifinal al Campionatului Național de Juniori U13, programat în perioada 17-20 iunie 2018.