Echipe Noutăți

Liga a III-a, etapa 1: Gloria Băneasa - Farul II 2-2

27 august 2022, 20:02

Farul Constanța II a disputat, sâmbătă după-amiază, meciul cu nou-promovata Gloria Băneasa din cadrul etapei inaugurale a campionatului Ligii a III-a, Seria a III-a.

Disputată pe terenul fostei echipe de Liga a IV-a, partida s-a încheiat la egalitate, 2-2. Jucătorii pregătiți de Sorin Rădoi și Marius Axinciuc au avut un avans de două goluri la pauză în urma reușitelor lui Alexandru Mitulețu 17 și Andrei Vîlea (FOTO) 28, însă gazdele au revenit după pauză și au smuls un punct grație "dublei" lui Valentin Găiceanu 55 și 63.

Rezultatele primei etape - sâmbătă, ora 18.00: Agricola Borcea - FC Voluntari II 2-3, Recolta Gh. Doja - Înainte Modelu 1-2, Gloria Băneasa - Farul Constanța II 2-2, CS Afumați - CS Amara 4-1, Gloria Albești - Dunărea Călărași 1-2.

Clasamentul la zi al Seriei a III-a din Liga a III-a.

Au evoluat formațiile:

Gloria Băneasa (antrenor Viorel Ferfelea): Șerban - Ovye, Mitroi, Mitea, Avram, Demeter, Ferfelea, Moraru, Matei, Bolojan, V. Militaru. Rezerve: Mărgărit, Emanks, Slabu, Găiceanu, Dumitrașcu, Tătar, Florică, C. Militaru.

Farul II (antrenori Sorin Rădoi, Marius Axinciuc): Răfăilă - Mboko, Bîrzu, Dănuleasă, Lazăr - Calu (87 Cocot), Stancu, Mitulețu - Vîlea (78 Tronea), Băceanu, Pelivan. Rezerve neutilizate: Cimpoeșu - Chiper.

Au arbitrat: Claudiu Marcu (Constanța) - Alexandru Filip (Constanța), Gabriel Neagu (Călărași).