Echipe Noutăți

Liga a III-a, etapa 1: Farul II - Recolta Gheorghe Doja 4-1

27 august 2021, 19:48

Farul Constanța II a susținut, vineri după-amiază, pe stadionul Farul, partida din runda inaugurală a campionatului Ligii a III-a, sezonul 2021/2022.

Adversara constănțenilor a fost Recolta Gheorghe Doja, pe care jucătorii pregătiți de Sorin Rădoi și Stere Banoti au învins-o cu 4-1, însă numai după ce au refăcut handicapul unui gol în repriza secundă.

Oaspeții au deschis scorul în min.39 prin Ionel Alexe, care a transformat o lovitură de pedeapsă. După pauză Farul II a întors rezultatul, punctând în patru rânduri. Golurile învingătorilor au fost marcate de Ștefan Bodișteanu 52-penalty, Gabriel Buta 66, Vlăduț Ștefănescu 68 și Eduard Radaslavescu 87.

În min.28, la scorul de 0-0, portarul gazdelor, Ștefan Mușat, a apărat un penalty executat de Mihăiță Năstase.

Programul primei etape - vineri, ora 18.00: Farul Constanța II - Recolta Gh. Doja 4-1; sâmbătă, ora 18.00: FC Voluntari II - Înainte Modelu 1-2, SC Popești Leordeni - Gloria Albești 1-0, CSM Fetești - ACSM Oltenița 2-0, Agricola Borcea - CS Afumați 0-0. Clasamentul la zi al Seriei a III-a din Liga a III-a.

Au evoluat formațiile:

Farul II (antrenori Sorin Rădoi, Stere Banori): Mușat - Georgescu, Bîrzu, Buta, Boboc (46 Lazăr) - Grosu (72 Casap), Voicu (61 Radaslavescu), Josemi (Vl. Ștefănescu) - Chera (46 Tănasă), Andronache, Bodișteanu. Rezerve neutilizate: Trandafir - Cojocaru.

Recolta Gheorghe Doja (antrenor Marius Milea): Băluță - Petre, David, Bucurică, Andrei (64 Popescu), Gheorghe (46 Alecu), Alexe, Ene (69 Cositoru), Neagu, Năstase (69 Anton), Vasile (64 Comșa). Rezerve neutilizate: Lungu - Roată, Toma, Manole.

Au arbitrat: Mădălina Gherghi (Buftea) - Mihai Bălțatu (Buftea), Cosmin Ciocan (Tr. Măgurele).

Liga a III-a, Seria a III-a, Etapa 1: Farul II - Recolta Gheorghe Doja 4-1 (27 august 2021)