Echipe Noutăți

Bodișteanu și Lazăr au înscris pentru România U19

8 septembrie 2021, 08:45

Echipa națională de fotbal a României U19 (jucători născuți după 1 ianuarie 2003) a susținut două partide de verificare în compania formației similare a Bosniei-Herțegovina.

Partidele s-au disputat în deplasare și cele două echipe și-au împărțit victoriile.

În prima partidă "tricolorii" s-au impus cu 5-1, două dintre reușite fiind "semnate" de fariștii Ștefan Bodișteanu și Bogdan Lazăr. Cea de-a doua confruntare a revenit bosniacilor cu 1-0

Selecționerul Adrian Văsâi a convocat pentru această acțiune patru jucători ai clubului Farul Constanța: Dan Sîrbu, Bogdan Lazăr, Nicolas Popescu și Ștefan Bodișteanu.

Evoluția jucătorilor de la Farul Constanța în meciul Bosnia-Nerțegovina U19 - România U19 1-5 (5 septembrie 2021):

Dan Sârbu - fundaș central, a fost titular, a fost "căpitanul" echipei și a jucat tot meciul;

Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a intrat pe teren în repriza secundă și a înscris golul de 5-1 în min.79;

Nicolas Popescu - mijlocaș defensiv, a fost titular și a jucat până în min.65;

Ștefan Bodișteanu - atacant, a fost titular, a înscris golul de 3-1 în min.66 și a jucat tot meciul.

Dan Sârbu - fundaș central, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde;

Bogdan Lazăr - fundaș stânga, a fost titular și a jucat până la pauză;

Nicolas Popescu - mijlocaș defensiv, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde;

Ștefan Bodișteanu - atacant, a intrat pe teren în debutul reprizei secunde.