Echipe Noutăți

Saudi Leaders Cup: FC Viitorul U17 - Zenit St. Petersburg U17 3-1

19 ianuarie 2020, 20:39

FC Viitorul U17 a susținut, duminică seară, prima partidă în cadrul competiției Saudi Leaders Cup U17.

Sosiți în dimineața partidei la Riad din cauza unor probleme întâmpinate pe drum, constănțenii au întâlnit pe rușii de la Zenit St. Petersburg, care ajunseseră în capitala Arabiei Saudite cu două zile înaintea startului competiției.

Prima fază mai periculoasă de poartă a coincis cu golul rușilor, Vladislov Kholmanskikh punctând în poarta constănțeană după ce l-a depășit și pe Trandafir, 0-1. Viitorul U17 nu a acuzat șocul și a luat cu asalt poarta lui Korolev. Mai întâi Mălăele (min.20) a șutat de la marginea careului și Korolev a reținut, iar mai apoi (min.32) centralul partidei nu a acordat penalty pentru Viitorul la hențul clar în propriul careu al lui Murzakov. În min.33 Zenit a rămas în zece jucători după ce Murzakov l-a faultat dur pe Tănasă. Până la pauză jucătorii pregătiți de Constantin Fălină și Ștefan Sandu au mai irosit două șanse importante prin Andronache (min.35, călcâi spectaculos pe lângă poartă) și Bodișteanu (min.38, ratare în situație de unu la unu cu portarul rușilor!).

La cinci minute de la reluare FC Viitorul U17 a reșit egalarea prin Dan Sîrbu, care a luat pe cont propriu o acțiune personală și a încheiat-o cu un șut în forță, ce l-a lăsat fără replică pe Korolev, 1-1. În min.51 Bodișteanu a executat o lovitură de colț, iar Dan Sîrbu a preluat impecabil pe piept și a înscris cu un șut plasat la colțul lung, 2-1. Finalul a aparținut tot jucătorilor noștri, care au mai irosit două ocazii mari prin Mălăele (min.55, șut din afara careului respins în corner de portar) și Bodișteanu (min.77, șut din poziție ideală respins cu capul de un adversar) înainte ca Rareș Burnete să închidă tabela în min.80+2: intrat în repriza secundă, Burnete a driblat un apărător și portarul înainte de a puncta din centrul careului, 3-1.

FC Viitorul U17 - Zenit St. Petersburg U17 3-1 (0-1)

Au marcat: Dan Sîrbu 45, 51, Rareș Burnete 80+2 / Vladislov Kholmanskikh 16.

Au evoluat formațiile:

FC Viitorul U17 (antrenori Constantin Fălină, Ștefan Sandu): Trandafir - Oroian, Dănuleasa, Sîrbu, Lazăr - Iorga (64 Radaslavescu), Popescu (64 Mitulețu), Mălăele (71 Burnete) - Tănasă (80+2 Onuț), Bodișteanu, Andronache (80+2 Cojocaru).

Zenit St. Petersburg U17 (antrenor Igor Lebedev): Korolev - Chudetshii, Panteleichuk, Murzakov, Kovrizhnikov - Kuznetkov, Mikhailov, Kim - Mikhailovskii, Kholmanskikh, Khvastukhin. Au mai jucat: Vedernikov, Khailoev, Stoliarov, Pavlov, Komarov.

Programul turneului Saudi Leaders Cup U17:

Duminică, 19 ianuarie 2020
ora 14.30 Al Hilal - Sporting Lisabona 0-1 (Grupa A)
ora 16.30 Al Nasr - Atletico Madrid 0-3 (Grupa B)
ora 18.30 Academia Hagi - Zenit St. Petersburg 3-1 (Grupa A)
ora 20.30 Steaua Roșie Belgrad - KRC Genk 2-2, 4-6 d.11m (Grupa B)

Clasament Grupa A: 1.FC Viitorul 3p (3-1), 2.Sporting Lisabona 3p (1p), 3.Al Hilal 0p (0-1), 4.Zenit St. Petersburg 0p (1-3).

Clasament Grupa B: 1.Atletico Madrid 3p, 2.KRC Genk 2p, 3.Steaua Roșie Belgrad 1p, 4.Al Nasr 0p.

Marți, 21 ianuarie 2020
ora 14.30 Al Nasr - Steaua Roșie Belgrad (Grupa B)
ora 16.30 Al Hilal - Academia Hagi (Grupa A)
ora 18.30 Atletico Madrid - KRC Genk (Grupa B)
ora 20.30 Zenit St. Petersburg - Sporting Lisabona (Grupa A)

Joi, 23 ianuarie 2020
ora 14.30 Zenit St. Petersburg - Al Hilal (Grupa A)
ora 16.30 KRC Genk - Al Nasr (Grupa B)
ora 18.30 Sporting Lisabona - Academia Hagi (Grupa A)
ora 20.30 Atletico Madrid - Steaua Roșie Belgrad (Grupa B)

ora 20.30 Finala MARE

* Orele de start sunt cele locale (GMT+3).

** Victoria = 3p, Egal, cu victorie după 11m = 2p, Egal, cu înfrângere după 11m = 1p, Înfrângere = 0p.

Sursa foto: Abdulaziz Alnoman