Echipe Noutăți

Bronz pentru Academia Hagi la Saudi Leaders Cup U17: FC Viitorul U17 - KRC Genk U17 4-2 !!!

26 ianuarie 2020, 19:12

Academia Hagi U17 a susținut, duminică seară, ultimul joc în cadrul puternicului turneu internațional Saudi Leaders Cup U17.

Echipă pregătită de Constantin Fălină (antrenor principal), Ștefan Sandu (antrenor secund) și Alex Ortiz (director tehnic), a evoluat în finala mică a competiției contra belgienilor de la KRC Genk.

Chiar dacă nu a făcut o primă repriză strălucită, Academia Hagi a intrat la cabine în avantaj. Eduard Radaslavescu (min.7, șut plasat după o recuperare a lui Tănasă) și Dan Sîrbu (min.29, șut senzațional din afara careului) au marcat golurile constănțene din prima repriză. Genk a punctat și ea o dată prin Bilal El Khannouss (min.32, șut la colțul scurt de la marginea careului). Chiar înaintea pauzei Iorga ar fi putut înscrie și el, dar a trimis prea înalt din poziție favorabilă.

La cinci minute de la reluare Genk a egalat prin Nolan Martens, care a finalizat din apropiere. Constănțenii au avut o evoluție mai solidă după pauză și n-au acuzat șocul egalării. Imediat (min.49) Andronache a obținut un penalty și Ștefan Bodișteanu a transformat de la punctul cu var. Oroian (min.59, șut puțin pe lângă poartă de la marginea careului) și Bodișteanu (min.60, bară) au fost aproape de desprindere, însă emoțiile au fost înlăturate definitiv de Ștefan Bodișteanu (min.77), care a finalizat la vinclu, după o cursă a lui Mitulețu.

Academia Hagi s-a impus, astfel, cu 4-2 și a încheiat pe ultima treaptă a podiumului la Saudi Leaders Cup U17.

FC Viitorul U17 - KRC Genk U17 4-2 (2-1)

Au marcat: Eduard Radaslavescu 7, Dan Sîrbu 29, Ștefan Bodișteanu 49-pen., 77 / Bilal El Khannouss 32, Nolan Martens 45

Au evoluat formațiile:

FC Viitorul U17 (antrenori Constantin Fălină, Ștefan Sandu): Dincă - Maftei (79 Sima), Dănuleasa, Lazăr, Mitulețu - Iorga (70 Burnete), Sîrbu, Radaslavescu (38 Oroian) - Tănasă, Andronache (79 Cojocaru), Bodișteanu (79 Malama).

KRC Genk U17 (antrenor Hans Somers): Ferre - Daan, Amine, Tuur, Tarik, Maarten, Sami, Raf, Nolan, Bilal, Richie. Au mai jucat: Stevens - Arabaci, Abid, Dwomoh, Van de Peere, Berten, Konde, Konkkola.

Rezultatele și programul turneului Saudi Leaders Cup U17:

Duminică, 19 ianuarie 2020
ora 14.30 Al Hilal - Sporting Lisabona 0-1 (Grupa A)
ora 16.30 Al Nasr - Atletico Madrid 0-3 (Grupa B)
ora 18.30 Academia Hagi - Zenit St. Petersburg 3-1 (Grupa A)
ora 20.30 Steaua Roșie Belgrad - KRC Genk 2-2, 4-6 d.11m (Grupa B)

Marți, 21 ianuarie 2020
ora 14.30 Al Nasr - Steaua Roșie Belgrad 0-2 (Grupa B)
ora 16.30 Al Hilal - Academia Hagi 1-1, 2-5 d.11m (Grupa A)
ora 18.30 Atletico Madrid - KRC Genk 2-2, 6-3 d.11m (Grupa B)
ora 20.30 Zenit St. Petersburg - Sporting Lisabona 0-3 (Grupa A)

Joi, 23 ianuarie 2020
ora 14.30 Zenit St. Petersburg - Al Hilal 3-2 (Grupa A)
ora 16.30 KRC Genk - Al Nasr 8-0 (Grupa B)
ora 18.30 Sporting Lisabona - Academia Hagi 1-0 (Grupa A)
ora 20.30 Atletico Madrid - Steaua Roșie Belgrad 1-0 (Grupa B)

Clasament final Grupa A: 1.Sporting Lisabona 9p, 2.Academia Hagi 5p, 3.Zenit St. Petersburg 3p, 4.Al Hilal 1p.

Clasament final Grupa B: 1.Atletico Madrid 8p, 2.KRC Genk 6p, 3.Steaua Roșie Belgrad 4p, 4.Al Nasr 0p.