Echipe Noutăți

Semifinala Ligii Elitelor U17, manșa tur: FC Viitorul U17 - Universitatea Craiova U17 2-1! Victorie adusă după pauză de Radaslavescu și Mazilu!

25 mai 2021, 13:55

Marți a avut loc, pe terenul Central din Complexul Academiei Hagi, manșa tur a semifinalei Ligii Elitelor U17 (jucători născuți după 1 ianuarie 2004), care le-a opus pe FC Viitorul U17 și Universitatea Craiova U17.

Partida a fost extrem de disputată și s-a încheiat cu succesul la limită al gazdelor, după ce au refăcut handicapul unui gol după pauză!

Oltenii au deschis scorul din penalty prin Ștefan Bană în min.39 (fault în careu comis de Osman asupra lui Iepure). La doar patru minute de la reluare Eduard Radaslavescu a restabilit egalitatea cu un șut în vinclu de la marginea careului, pentru ca Adrian Mazilu să stabilească scorul final în min.79, când a reluat cu capul în plasă în urma unui corner.

Meciul retur este programat sâmbătă (29 mai), de la ora 12.00, la Craiova.

În cealaltă semifinală, manșa tur: UTA Arad U17 - FCSB U17 4-1.

FC Viitorul U17 - Universitatea Craiova U17 2-1 (0-1)

Au marcat: Eduard Radaslavescu 49, Adrian Mazilu 79 / Ștefan Bană 39-pen.

Cartonașe galbene: Malama 67 / Matei 45, 90+1, Sala 78.

Cartonaș roșu: Matei 90+1.

Au evoluat formațiile:

FC Viitorul U17 (antrenori Ionuț Mihu): Dincă - Maftei, Osman, Duțu, Curea - Radaslavescu, Martinovic, Bujor (52 Borza) - Malama (72 Sali), Băceanu (86 Pleșa), Caragea (52 Mazilu).
Rezerve neutilizate: Răfăilă - Sulițanu, Răducioiu, Neicu, Stancu.

Universitatea Craiova U17 (antrenor Alexandru Stoica): Lungu - Matei, Bușu, Hrelea, Benga - Lăpădătescu (43 Balica), Sala (80 Geangălă), Domnu - Bană (87 Mihart), Iepure, Cercel (55 Zamfir). Rezerve neutilizate: Bunea - Iordache, Istratie, Șandru.

Au arbitrat: Florin Sava (Vânători, Galați) - Florian Vișan, Daniel Vlase (ambii din Galați).